Читалище"Пробуда-1905 година" село Венелин област Варна
Читалището, това е уникалното достояние на българския народ. Създадено в епохата на националното възраждане, то има неоценим влог във формирането на нашата душевност и култура, пример за силата на националният творчески дух.
Читалището има историческа заслуга за запазване и развитие на българският език, за зараждане на театралното, музикалното и други изкуства, за развитието на библиотечното и музейното дело, за одухотворяване на живота на народа.
Чрез своята многостранна народополезна дейност, читалището е призвано да допринася в още по-голяма степен за духовното развитие на селището и личността, за цялостното обновление на обществото. То се изгражда и работи върху принципите на демократизма, доброволността и автономията.
Едно от тези читалища е и нашето Народно Читалище „Пробуда". Пред тези години за читалището се е ползвала стара турска сграда, в която се помещавала библиотеката и салон за изяви.
Основано от 27 ентусиазирани венелинци през 1905 година, читалището минава през много години, пълни с напрежение и героизъм, в течение на които българския народ решава задачи, които по своя смисъл и съдържание, по своето величие и замах са цяла епоха.
През времето, когато страната е незавидна, унищожавана, ограбвана, бедна и разпокъсана, но богата със силата и духа на своя народ. Отличителното за хората, проявили най-усърдна дейност в основополагането на читалището са предимно млади хора: Дончо Неделчев, Желязко Георгиев, Венко Петков, Атанас Радойнов , Недю Недев и много други на които дължим признателност и благодарност.Със всяко едно ново ръководство с течение на годините, читалището печели повече и повече превърженици. През 50-те години читалището е наброявало 35 действителни членове. Председател на читалището еПетко Кондов.По това време читалищното ръководство разглежда въпроси свързани с построяване на ново читалище, а именно направата и изпичането на тухли , вноски на средства към БНБ във „фонд Постройка читалище" и др. През всичките години на съществуване на читалището, читалищното ръководство с ентусиазъм е планирало построяване на нов културен дом, като е приканвало цялото население да се включи в това начинание със самооблог или кой с каквото може.
За кратко време членовете на читалището бързо нараства и през 1956 година те вече са 132. По това време съществува лекторска група, театрален, танцов колектив и битов хор, които четат лекции, изнасят сценки и представления на наша и на чужди сцени. През
60-те години всичко това за което са мечталисе сбъдва, с много доброволен труд и любов към културата. Само за 1 година е построена и откритана 09. септември 1969 година новата светла и просторна читалищна сграда на два етажа. Със стаи за библиотека, читалня, битова зала и голям оборудван кино салон.
И през тези години художествената самодейност завоюва значителни успехи. Много вечери самодейците не спят, лишават своите семейства от спокойствие, но те ясно разбраха, че трябва да се представят добре на всеки един фестивал или празник на народното творчество. Затова и техният труд се увенчава с успех след успех.
И досега нашето читалище и читалищното ръководство работят за постигане на целите си за по-високи резултати. Членовете на читалището са дейни хора, които участват активно в културния живот. Просторната библиотека наброява 5800 тома литература, която частично се подновява .
От 1997 година читалището ни е юридически самостоятелно. През последните години работи главно с проекти за постигане на своята реализация. Печелило е проекти за закупуване на книги, ремонти на сградата икомпютърна техника.художествената самодейност е на много добро ниво.
Към читалището са сформират по време на празниците „Лазаруване" и „Коледа" групи от младежии девойки, които са бъдещето на нашето село.
Няма празник , който да не се отбележи в битовата зала, било то „Бабин ден", „Петлов ден", Деня на самодееца и други. И сега два пъти в седмицата се събират самодейки на репетиции за готовност при покана за участие.
Постоянно действащатасамодейна битова група е с петдесет годишна история. Половин век те устояват на трудностите и неволите по подготовката за участие в общински, регионални и международни покани.